ویستا دیزل
خانه
منو
محصولات
واردات کامیون های اروپایی
ویستا دیزل

انواع کامیون

انواع کامیون
انواع کامیون به لحاظ کاربری، محدوده فعالیت، نوع سوخت مصرفی، نحوه تخلیه مصالح، تعداد محورها، تعداد دیفرانسیل ها، ظرفیت حمل بار کامیون تقسیم بندی می شوند.

 

کامیون به دستگاهی گفته میشود که متشکل از یک شاسی و یک کشنده (موتور) میباشد، انواع کامیون به لحاظ کاربری، محدوده فعالیت، نوع سوخت مصرفی، نحوه تخلیه مصالح، تعداد محورها، تعداد دیفرانسیل ها، ظرفیت حمل بار کامیون تقسیم بندی می شوند. برای کامیونها بسته به اینکه برروی شاسی چه نوع تجهیزات دیگری متصل شود، نام گذاری متفاوتی انتخاب میشود. به روی شاسی این دستگاه ها میتوان تجهیزات گوناگونی نصب نمود.

این تجهیزات عبارت اند از :

1-تراک میکسر

2- اتاق حمل کالا

3- جرثقیل

4 – کفی

5- پمپ بتن

6 – تانکر حمل مایعات

7 – آبپاش

8 – قیرپاش

9- کمپرسی حمل مصالح

دسته بندی انواع کامیون:

معیارهای گوناگونی برای دسته بندی کامیون ها استفاده میشود عبارت اند از:

1- محدوده فعالیت

2- نوع سوخت مصرفی

3- نحوه تخلیه مصالح

4- تعداد محورها

5- تعداد دیفرانسیل ها

6- ظرفیت حمل بار کامیون

انواع کشنده های تجاری

 

انواع کامیون بر اساس کاربری

کامیونها براساس کاربری شان به دسته های زیر تقسیم میشوند:

 

کامیون اتاق‌دار

اصطلاح کامیون اتاق‌دار به کامیونی گفته می‌شود که بیشترین ارتفاع دیواره مقاوم اتاق بار آن، یک و نیم متر باشد. یعنی دیوار اتاق تعبیه شده در قسمت بار از کف تا سقف اتاق کمتر از یک و نیم متر نباشد.

انواع کامیون

کامیون لبه‌دار

این کامیون هم مانند کامیون اتاق دار، دارای محدودیت در ارتفاع دیوار آن است. بیشترین ارتفاع دیواره مقاوم اتاق بار کامیون لبه‌دار ۸۰ سانتی‌متر است. پس از نظر ارتفاعی حدود نصف ارتفاع کامیون اتاق‌دار است

ویستا دیزل

کامیون تیغه‌دار

کامیون‌هایی که اتاق قسمت بارشان توسط یک تیغه یا دیواره به دو قسمت مساوی تقسیم شده باشد را کامیون تیغه دار گویند. این دو بخش بودن اتاق به تفکیک بارهایی که حمل می‌شود کمک کرده و راننده به راحتی می‌تواند از دو جای متفاوت برای حمل بارگیری کند

انواع کامیون

کامیون کفی

کامیون‌هایی که اتاق آنها فارغ از دیواره است یا بعضاً اتاق بار ندارد را کامیون کفی می‌نامند. کامیون کفی برای حمل خودروهای سنگین، دستگاه‌های بزرگ صنایع مختلف استفاده می‌شوند

انواع کامیون

کامیون سقف‌دار

اتاق بار برخی از کامیون‌ها سقف دارد. این کامیون‌ها برای حمل و نقل بارهایی که نیاز به مراقب بیشتر دارند استفاده می‌شوند. به این دسته، کامیون سقف‌دار می‌گویند. اصطلاح کامیون مسقف نیز برای این نوع از کامیون‌ها کاربرد دارد.

انواع کامیون

کامیون یخچال‌دار

برخی از مواد غذایی در هنگام حمل و نقل نیاز به سرما یا ماندن در حالت منجمد دارند. این دسته از مواد غذایی باید با وسایل نقلیه یخچال‌دار جابجا شوند. به همین خاطر و برای سهولت در جابجایی این نوع خوراکی‌ها، کامیون‌های مجهز به یخچال طراحی و تولید می‌شوند.

کامیون یخچال دار

تانکر

تانکرها هم دسته‌ای از کامیون‌ها هستند که به مخزنی برای حمل مایعات مجهز شده‌اند. این دسته از کامیون‌ها در حمل مواد نفتی و آب کاربرد زیادی دارند.

انواع کامیون

بونکر

تفاوت بونکر و تانکر در حمل نوع بارشان است. بونکرها هم دارای مخزن هستند اما این مخزن برای حمل جامدات شکل پذیر مانند سیمان به کار می‌روند.

ویستا دیزل

 

 کامیون مخلوط‌کن (میکسر)

این دسته از کامیون‌ها نیز مانند تانکر و بونکر داران مخزن هستند اما این مخزن با گردش و حرکات دورانی برای مخلوط کردن (میکس‌کردن) انواع مواد به کار می‌رود. البته کامیون‌های میکسر در بیشتر موارد برای مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده بتن به کار می‌روند و به خاطر خشک نشدن آنها در طول مسیر عملیات مخلوط کردن ادامه پیدا می‌کند.

انواع کامیون

کامیون کمپرسی

برخی از کامیون‌های اتاق‌دار به دستگاه کمپرس مجهزند. این کمپسر به کامیون کمک می‌کند تا بار خود را خالی کند. به این وسیله کامیون کمپرسی گویند. این کامیون‌ها برای خالی کردن راحت‌تر مصالح‌ ساختمانی و بارهای مشابه استفاده می‌شوند

کامیون کمپرسی

کامیونت

خود کامیونت‌ها به دو دسته تبدیل می‌شوند:
۱- خودروی ون باربری: وسیله نقلیه موتوری باری است که اتاق راننده و اتاق بار به صورت دو محفظه جداگانه روی یک شاسی پیاده شده است. مجموع وزن و ظرفیت حمل بار ون باربری از ۳٫۵ تن تا کمتر از ۵ تن است.
۲- لوری: تفاوت لوری و ون باری در میزان حمل بار است. لوری می‌توان بارهای از ۵ تن تا کمتر از ۶ تن را حمل کند.

کشنده (کمرشکن)

این نوع از کامیون یدک‌ها یا نیمه یدک‌ها را به دنبال خود می‌کشد. از کامیون های کشنده برای حمل انواع کفی، کانکس، کانتینر و غیره استفاده می‌شود.

انواع کامیون

کامیون های تک و دو محور

همچنین کامیون ها از لحاظ محور به دو دسته تک محوره و دو محوره تقسیم میشوند کامیون های تک محوره با نام کامیون 6 چرخ هم شناخته میشوند طول اتاقک این کامیون ها 5.7 الی 6 متر میباشد و توانایی حمل بار تا حداکثر 10 تن را دارند.کامیون های دو محوره به کامیون های جفت هم شهرت دارند و میتوانند بار بیشتری نسبت به کامیون های تک محوره حمل کنند(تا حداکثر 15 تن) بنابراین اتاقک نسبتا بزرگتری هم دارند (معمولا 7 متر)

کامیونت ها (باربری و لوری)

کامیونت ها را میتوان حد فاصل بین کامیون و وانت دانست که توانایی حمل بار از 1 تن تا 10 تن و بعضا بالاتر را دارند در حالت کلی کامیونت ها به دو دسته ون باربری و لوری ها تقسیم بندی میشوند که تفاوت اصلی شان در وزن بار قابل حمل میباشد

به این صورت که ون باربری توانایی حمل بار 1 الی 4یا 5 تن، و لوری ها توانایی حمل بار بیش از 5 تن را دارند.کامیونت ها معمولا دو محوره و دارای شش چرخ میباشند و معمولا برای استفاده راننده باید گواهینامه پایه دو داشته باشد ولی گاها در حمل بار های سنگین راننده ملزم به داشتن گواهینامه پایه یک است. از دیگر کامیونت ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

فوق سبک : دو مدل معروف کامیونت فوق سبک در جهان وجود دارد:
1-خیلی سبک : این مدل معمولا در کشور های آفریقایی و هند دیده میشود و برای حمل بار های نسبتا سبک و کم از جمله مصالح ساختمانی ، میوه و سبزجات و… بکار میروند سرعت بیش از 40 کیلومتر در بسیاری از کشورها ممنوع است.
2-بسیار بسیار سبک: این مدل معمولا در آمریکا دیده میشود و دارای موتور برقی است که برای حمل بارهای سبک و با حجم کم بکار میرود

ویستا دیزل
سبک: میتوان گفت نوعی وانت هستند زیرا در حد و اندازه های ماشین سواری هستند در کشور های مختلف نام های متفاوتی دارند: اوت در استرالیا و نیوزیلند ، کامیون وانت در آمریکا و آسیا ، ون در اروپا. در کشور آمریکا اجازه حمل بار تا 6 تن را دارند ولی در اروپا با قوانین سختگیرانه اتحادیه اروپا فقط تا 3 تن اجازه حمل بار دارند.
متوسط : این کامیون که به خاور نیز شهرت دارد در کشور های مختلف و با نوع بار های مختلف مثل بار های خوراکی، مصالح ساختمانی،حمل و نقل احشام و… بطور گسترده استفاده میشود در آمریکا اجازه حمل بار تا 13 تن و در اروپا اجازه حمل بار تا 7 را دارند

شرکت ویستا دیزل وارد کننده کشنده تجاری 

لینکدین ویستا دیزل

درباره ویستا دیزل

شرکت ویستا دیزل با توجه به زیر ساخت های فراهم گردیده در حوزه نوسازی ناوگان فرسوده اقدام به واردات خودروهای مستعمل زیر پنج سال ساخت کرده است و از این رو معتقد است بتواند شرایطی نوین و پویا برای بهینه سازی حوزه حمل و نقل ایجاد کرده باشد همینطور در تلاش بوده تا بتواند به نوسازی ناوگان حمل و نقل کمک سرآمدی داشته باشد.

دسترسی سریع

محصولات
vovlo fh 540
مقالات مرتبط
انواع کامیون
شوالیه آهنی در بین ده کامیون برتر ما مقام اول را از آن خود کرده و از آن به عنوان پادشاه جاده و یک غول کامیون واقعی یاد می کنند.
بخش نامه ها